NIEZAPOMNIANE SPOTKANIE Z NIEZWYKŁYMI GOŚĆMI

 p1040586

 

Ma cztery łapy, ostre żeby, długą sierść, znakomity węch i wabi się Kora. O kim mowa? Oczywiście o psie, a dokładniej o owczarku niemieckim, który 24 listopada 2016 r. wraz z opiekunem aspirantem Łukaszem Brzezińskim z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach przybył do ZSP w Rudnie.

            Kora ma już 7 lat i niewątpliwie zasługuje na miano doświadczonego pracownika policji. Patroluje ulice, bierze udział w interwencjach i zabezpieczaniu imprez masowych, zatrzymuje przestępców, poszukuje osób zaginionych. Jej zadaniem jest ponadto tropienie śladów narkotyków i materiałów wybuchowych. Umiejętność tę opanowała znakomicie, co udowodniła podczas spotkania z dziećmi. Najpierw jednak jej opiekun opowiedział uczniom z Rudna, jak należy zachować się w kontakcie z obcym psem oraz co robić, kiedy pies zachowuje się agresywnie i atakuje. Dzieci poznały postawę obronną „drzewo” i „żółwik”. Dzięki pogadance z policjantem wiedzą, czego pies nie lubi a co sprawia mu przyjemność. Największą atrakcją była oczywiście możliwość pogłaskania Kory.

Dzieci chętnie słuchały pana policjanta, brały udział w rozmowie, wykazały się też znajomością psich zwyczajów. Jak zwykle pytań z ich strony było wiele, okazało się bowiem, że praca policjanta oraz opiekuna psa policyjnego wzbudzają spore zainteresowanie. Nasz gość wyczerpująco i z wręcz anielską cierpliwością odpowiadał na każde z nich.

Wraz z Korą i panem Łukaszem Brzezińskim do ZSP w Rudnie przybyli również aspirant sztabowy Grzegorz Kacan oraz starszy aspirant Łukasz Kaczyński. Policjanci regularnie odwiedzają naszą szkołę, aby przestrzegać dzieci przed czyhającymi na nie niebezpieczeństwami. Po raz kolejny przypomnieli więc najistotniejsze wiadomości na temat poruszania się po drogach oraz zapoznali uczniów z podstawowymi zasadami obowiązującymi w ruchu drogowym. Sprawdzili też stan rowerów, na których dzieci codziennie przyjeżdżają do szkoły.

Dla uczniów ZSP w Rudnie kolejne spotkanie z policjantami i możliwość poznania Kory były z pewnością niezapomnianym przeżyciem. Znakomicie bawili się a także – co najważniejsze – spędzili ten czas pożytecznie, przypominając sobie elementarne zasady bezpieczeństwa.

Bożena Kaczmarczyk

 

XI FESTIWAL GWARY ŚLĄSKIEJ W WIELOWSI

p1040548Dnia 22 listopada 2016 r. grupa śmiałków z ZSP w Rudnie wraz z Panią Bożeną Kaczmarczyk pojechała do Gminnego Ośrodka Kultury w Wielowsi, aby wziąć udział w XI Festiwalu Gwary Śląskiej. W kategorii monolog naszą szkołę reprezentowali: Jakub Blaszczyk, Natalia Zaczkowska oraz Natalia Stromska.

Jakub porozprawioł komisji, jak to szkolorz mo ciynszko w szkole. W humorystyczny sposób zaprezentował obowiązki ucznia oraz przepięknie wykonał na trąbce utwór pt. „Zagraj mi czarny Cyganie”. Ostatecznie doszedł do wniosku, że może to i lepiej, że dzieci mają tak dużo na głowie, bo przynajmniej nie mają czasu rozrabiać. Natalia Zaczkowska zabawiała jury opowieścią, jak to piyrwy w szkole boło i jak bajtle miały ciynszko. Porównała szkołę z czasów swojego dziadka ze współczesną i podsumowała, że teraz dzieci mają o niebo lepiej. Natalia Stromska z kolei zaprezentowała historię z dreszczykiem: przygodę młynarza Gerarda ze zmorą.

Następnie na scenę wielowiejskiego ośrodka kultury weszła grupa artystów z kl. VI w składzie: Julia Liszka, Agata Szubert, Natalia Stromska, Żaneta Zwiernik, Mateusz Mika i Damian Zwiernik. Uczniowie zaprezentowali zmienioną wersję baśni o Czerwonym Kapturku. Akcja ich występu rozgrywała się w leśnie rudnowskim a w miejsce wilka pojawił się Utopek. Kapturek i babcia zostały uratowane przez fesztra z Nadleśnictwa Rudziniec. Opowieść o Utopku zakończyła się happy endem, bowiem Utopek nie został zastrzelony przez leśniczego, ale stał się atrakcją turystyczną Rudna.

Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Jak co roku na scenie wielowiejskiej pojawiło się wielu znakomitych artystów, znawców gwary śląskiej. Tym bardziej cieszy, że uczeń ZSP w Rudnie został dostrzeżony. Jury przyznało Jakubowi Blaszczykowi I miejsce w kategorii monolog. Dnia 27 listopada br. Jakub wystąpi ponownie na gali konkursu gwarowego w Wielowsi.

Serdecznie gratuluję Jakubowi i życzę kolejnych sukcesów. Dziękuję wszystkim osobom, które wzięły udział w XI Festiwalu Gwary Śląskiej.

Bożena Kaczmarczyk

 

PODZIĘKOWANIA

Składamy najserdeczniejsze podziękowania za zaangażowanie w działalność naszej szkoły oraz pomoc w organizacji Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Artystycznego pt. „Magiczny świat zabawek: o środowisko naturalne dbamy, na pomoc Ziemi z Supermisiem wyruszamy!” wszystkim tym, którzy z chęcią poparli nasz pomysł:

Markowi Michalakowi – Rzecznikowi Praw Dziecka

Krzysztofowi Obrzutowi – Wójtowi Gminy Rudziniec

Janowi Spałkowi – Nadleśniczemu Nadleśnictwa Rudziniec

Firmie FLUOR S.A. z Gliwic

Danucie Czok – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Rudziniec,

Regionalnemu Ośrodkowi Metodyczno-Edukacyjnemu „Matis” w Katowicach

Renacie Böhm – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy i Rozwoju Lokalnego Sołectwa Rudno,

Iwonie Nowara – Sołtys Sołectwa Rudno

Miastu Gliwice

Radzie Rodziców ZSP w Rudnie

oraz

Komisji konkursowej:

dr Wioletcie Dymel

mgr Jolancie Zygmunt-Więzik

mgr Jolancie Błasiak-Wielgus

Jesteśmy Państwu bardzo wdzięczni za bezinteresowną pomoc. Dzięki Państwa wsparciu  i zaangażowaniu mogliśmy hojnie wynagrodzić Laureatów naszego konkursu. Państwa postawa jest świadectwem tego, że wspólnym wysiłkiem możemy zmieniać świat na lepsze!

Organizatorzy:

Dyrektor ZSP w Rudnie Ewa Dohrmann,

dr Bożena Kaczmarczyk

 

Rudno, dn. 15 listopada 2016 r.

 

IV edycja konkursu „Magiczny świat zabawek” zakończona!

„O środowisko naturalne dbamy, na pomoc Ziemi z Supermisiem wyruszamy” – hasło to stało się mottem przewodnim IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Artystycznego „Magiczny świat zabawek” dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, organizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudnie, pod patronatem honorowym: Marka Michalaka - Rzecznika Praw Dziecka, Śląskiego Kuratora Oświaty, Wójta Gminy Rudziniec, Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec, Starosty Gliwickiego, Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego „Metis” w Katowicach, Gminnego Ośrodka Kultury Rudziniec, Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy i Rozwoju Lokalnego Sołectwa Rudno.

W tym roku organizatorzy postanowili wyeksponować w sposób szczególny zachowania proekologiczne, aby uświadomić dzieciom, młodzieży i dorosłym potrzebę dbania o środowisko naturalne oraz budować ich wrażliwość ekologiczną. Zadaniem uczestników było przygotowanie komiksu, którego główny bohater, czyli Supermiś - upersonifikowany miś o nadzwyczajnych zdolnościach - przeżywa przygody i jednocześnie uczy ludzi, jak należy dbać o Matkę Ziemię. Prace konkursowe można było składać do 20.10.2016 r. w sekretariacie ZSP w Rudnie.

Okazało się, że uczestnicy wykazali się bujną wyobraźnią oraz talentem plastycznym. Komisja w składzie: dr Wioletta Dymel, mgr Jolanta Błasiak-Wielgus, mgr Jolanta Zygmunt-Więzik, oceniając komiksy, brała pod uwagę estetykę prac, czytelność, zgodność z tematem oraz (a może przede wszystkim) oryginalność. Jak co roku podjęcie ostatecznej decyzji o przyznaniu miejsc i nagród nie była łatwa. Ostatecznie jury jednogłośnie ustaliło werdykt:

 

I miejsceJakub Marek,

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11 im. Orląt Lwowskich w Opolu,

opiekun: p. Violetta Czeczot-Putek

II miejsceKaja Gawrecka,

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11 im. Orląt Lwowskich w Opolu,

opiekun: p. Magdalena Skowrońska

III miejsceJulia Mysłowiecka, Szkoła Podstawowa w Kleszczowie,

opiekun: p. Agnieszka Kwiatkowska

Wyróżnienia:

1. Julia Madej - Szkoła Podstawowa im. B. Chrobrego w Chechle,

opiekun: p. Klaudia Janicka

2. Agata Zagwojska, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11 im. Orląt Lwowskich w Opolu,

opiekun: p. Violetta Czeczot-Putek

            Dnia 15 listopada 2016 r. w ZSP w Rudnie punktualnie o godzinie 11:00 rozpoczął się finał IV edycji konkursu. Dyrektor Ewa Dohrmann serdecznie powitała laureatów, ich rodziców i opiekunów, patronów honorowych oraz sponsorów i komisję konkursową. Następnie odczytała list Rzecznika Praw Dziecka, który – choć nie mógł przybyć do Rudna – sercem i myślami był wśród zebranych. Wyraził on słowa uznania pod adresem organizatorów za zwrócenie uwagi na zagadnienia proekologiczne, życząc im kolejnych pomysłów oraz podziękował laureatom i uczestnikom za trud włożony w przygotowanie komiksów o Supermisiu. Nie zabrakło też prezentów, którymi co roku obdarowuje zwycięzców. W dalszej kolejności Agata Szubet, uczennica kl. VI, przedstawiła historię konkursu oraz przypomniała dotychczasowe edycje i zadania uczestników. Następnie głos zabrali uczniowie ZSP w Rudnie, którzy pod opieką pań Małgorzaty Prochoty oraz Bożeny Kaczmarczyk przygotowali występ artystyczny pt. „Na ratunek Matce Ziemi”. Celem młodych aktorów było zwrócenie uwagi widzów na istotny problem, jakim jest postępująca degradacja środowiska naturalnego. Jak co roku wśród zaproszonych gości był Krzysztof Obrzut – Wójt Gminy Rudziniec. Pan wójt podziękował artystom za podjęcie trudnej dyskusji na temat ochrony przyrody. Skierował też słowa pochwały w stronę laureatów, których zainteresowały kwestie związane z dbałością o środowisko naturalne.

            Po występach i przemówieniach przyszedł czas na długo wyczekiwany moment ogłoszenia wyników konkursu i wręczenia nagród ufundowanych przez: Rzecznika Praw Dziecka, Wójta Gminy Rudziniec, Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec, firmę FLUOR S.A. z Gliwic, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Rudziniec, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy i Rozwoju Sołectwa Rudno, Sołtys Sołectwa Rudno, Radę Rodziców ZSP w Rudnie. Szczęśliwcy odebrali z rąk sponsorów cenne upominki, m.in.: aparat fotograficzny typu lustrzanka, drukarkę HP, magnetofon, głośniki, książki z autografem rzecznika. Nie mogło zabraknąć pluszowych misiów przytulanek.

            Na zakończenie laureaci zostali zaproszeni przez panią Jolantę Zygmunt-Więzik do udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej.

dr Bożena Kaczmarczyk – współorganizatorka konkursu

 

Strona 1 z 18

szukaj na stronie

Szkoła Podstawowa w Rudnie