We wrześniu 2013 roku dziesięcioro nauczycieli z SP w Rudnie, czyli: Dyrektor Ewa Dohrmann, p. Katarzyna Chowaniec, p. Bożena Kaczmarczyk, p. Krystyna Krusiec, p. Małgorzata Mamok-Migurska, p. Beata Petryków-Podwórny, p. Małgorzata Pfeiffer, p. Małgorzata Prochota, p. Agnieszka Sołtysiak, p. Piotr Szczepaniak, przystąpiło do udziału w projekcie zatytułowanym „Modernizacja systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie gliwickim” współfinansowanego ze Śródków Unii Europejskiej. Modernizacja systemu doskonalenia

Warto tu choć wspomnieć, że w projekcie uczestniczyli przez dwa lata szkolne 2013-2015 nauczyciele 26 szkół i przedszkoli powiatu gliwickiego, czyli łącznie 529 osób! Był on realizowany w ramach Priorytetu III „Wysoka jakość systemu oświaty” Działania 3.5 „Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Szkoła Podstawowa w Rudnie znalazła się w elitarnym gronie szkół i przedszkoli, których opinie i doświadczenia zostaną wzięte pod uwagę przy wdrażaniu systemu zewnętrznego wspomagania rozwoju, obowiązującego we wszystkich placówkach edukacyjnych od 2016 roku.

Przez czas trwania projektu nauczyciele z SP w Rudnie bardzo ciężko pracowali, aby doskonalić swoje kwalifikacje i poprawić efekty pracy własnej oraz uczniów. W pierwszym roku zajmowali się sposobami pomagania uczniom w osiąganiu sukcesów edukacyjnych, technikami uczenia się i metodami motywującymi do nauki. Ich nadrzędnym celem było wzbudzenie w uczniach motywacji do nauki i samodzielnej pracy.

Po wielu godzinach konsultacji ze specjalistami, nauczyciele podjęli decyzję, aby w szkole przeprowadzić akcję czytelniczą pt. „Spotkania z książką”. Zauważyli bowiem, że wielu uczniów nie lubi czytać, gdyż ich technika czytania ze zrozumieniem wciąż wymaga doskonalenia. Od 12. do 18. czerwca 2014 roku do szkoły przybywały osoby znane i cenione w środowisku lokalnym po to, by przez 30 minut czytać uczniom klas I-VI fragmenty ciekawych książek a tym samym zachęcić ich do głośnego czytania w gronie rodziny oraz do samodzielnego sięgania po lekturę. Co najistotniejsze, uczniowie szybko przekonali się do wartości słowa czytanego i z niecierpliwością czekali na kolejnego gościa i następny ciekawy fragment lektury. Niewątpliwą przyjemność sprawiło im odkrywanie tajemnic zapisanych na książkowych stronicach. Szkoła przystąpiła ponadto do ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, mającej na celu promowanie codziennego czytania dzieciom, kształcenie nawyku czytelniczego, rozbudzenie wyobraźni młodych ludzi oraz przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych.

W drugim roku trwania projektu nauczyciele postanowili skupić się na procesach edukacyjnych. W tym celu przeprowadzili tzw. ewaluację wewnętrzną. Pod okiem ekspertów uczyli się, w jaki sposób dobierać i konstruować narzędzia badawcze. Efektem szkoleń było opracowanie ankiet, które następnie zostały przeprowadzone wśród nauczycieli, uczniów i rodziców. Udało się w ten sposób pozyskać cenne informacje, które w najbliższej przyszłości pomogą jeszcze lepiej realizować obrane cele edukacyjne. Co więcej, nauczyciele udoskonalili umiejętność analizowania procesu nauczania-uczenia się, co przełożyło się na uzyskanie wysokiej oceny po przeprowadzonej ewaluacji zewnętrznej przez zespół ewaluatorów z Kuratorium Oświaty w Katowicach i przyznanie szkole poziomu B.

11 czerwca w Starostwie Powiatowym w Gliwicach odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu „Modernizacja systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie gliwickim”. SP w Rudnie reprezentowały Dyrektor Ewa Dohramnn oraz Pani Bożena Kaczmarczyk. Obydwie Panie z dumą słuchały pochwał ze strony koordynatorów projektu dla wszystkich uczestników projektu, którzy przez dwa lata brali udział w różnych formach doskonalenia zawodowego, m.in. w spotkaniach z ekspertami i uczyli się praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy. Głęboko wierzymy, że doświadczenia zdobyte podczas realizacji projektu już w najbliższym czasie zaowocują, przynosząc nauczycielom jeszcze większą satysfakcję z wykonywanej pracy a uczniom przyjemność w zdobywaniu nowych wiadomości i umiejętności.