9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej, mająca na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do tej ogólnoświatowej akcji. Klasy I- III przygotowały plakaty informujące o zagrożeniach w sieci oraz jak można uchronić swój komputer przed wirusami. Uczniowie klas IV- VI w ramach projektu „Mój pomysł na bezpieczny Internet” napisali listy elektroniczne do kolegi lub koleżanki i przedstawili swoje pomysły na zwiększenie bezpieczeństwa w sieci. Dodatkowo, podczas długiej przerwy oraz zajęć komputerowych, uczniowie mieli okazję spotkać się "Sieciakami" oraz z "Owcą w Sieci", które w zabawny i przystępny sposób pomogły im oswoić się Internetem. Na sam koniec uczniowie klasy szóstej przedstawili wszystkim, jakim zagrożeniem może być Internet. Samodzielnie napisali scenariusz występu, którego celem było uświadomienie młodszym kolegom i koleżankom, jak fatalne w skutkach może być umieszczanie zdjęć w sieci oraz podawanie danych osobowych.

Mamy nadzieję, że dzięki naszej szkolnej akcji wszyscy uczniowie będą przestrzegali zasad bezpieczeństwa w sieci!

 

Bożena Kaczmarczyk

 

 

 

Od: Mikołaj Matlok

Do: Michał Kowalski

Temat: Mój pomysł na bezpieczny Internet

 

 

Drogi Michale!

Piszę do Ciebie ten e-mail, aby ostrzec Cię przed niebezpieczeństwem w sieci! Nigdy nie umawiaj się z nieznajomą Ci osobą. Nie podawaj swoich prawdziwych danych w Internecie.

 

Gdybym mógł ulepszyć Internet, żeby był on bardziej bezpieczny dla internautów, to opracowałbym mechanizm, który chroniłby każdą czatującą osobą przed groźnymi atakami lub osobami. Jeżeli ktoś napisałby wulgarne słowa, natychmiast wyskakiwałaby informacja o zakończeniu konwersacji z dużym czerwonym wykrzyknikiem a to z kolei spowodowałoby natychmiastowe zablokowanie czatu.

 

Pamiętaj, nasze bezpieczeństwo w sieli zależy przede wszystkim od nas!

 

Pozdrawiam

Mikołaj Matlok

 

 

Od: Agata Szubert

Do: Natalia Nowak

Temat: Mój pomysł na bezpieczny Internet

Droga Natalio!

Na początku mego listu pozdrawiam Cię serdecznie. Chciałabym Cię przeprosić, że tak długo nie odpisywałam na Twój list. Mam zajęcia z angielskiego raz w tygodniu, a dodatkowo jeszcze treningi na basenie, więc trudno mi znaleźć wolną chwilę.

Każdy z nas ma oczywiście komputer. Niestety nie wszyscy wiedzą, do czego on służy. Komputer jest po to, aby znaleźć w nim odpowiednie informacje. Dziś po południu zerknęłam sobie do Internetu. Było tam napisane na jednej ze stron, że Microsoft Polska zamówił w TNS Polska badanie dotyczące korzystania z Internetu. Dla mnie pewnym zaskoczeniem jest liczba godzin, jaką przeciętny polski internauta spędza przed ekranem - otóż większość badanych odpowiedziała, że jest to 3 do 5 godzin. To całkiem dużo, a na dodatek aż co piąta ankietowana osoba siedzi w Internecie więcej niż 6 godzin dziennie. Co robimy w tym czasie? Niektórzy z nas oczywiście pracują, ale jest też liczne grono takich, którzy nie robią nic. 

Chciałabym Ci również przypomnieć, jak być bezpiecznym w sieci oraz co masz prawo robić w Internecie. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo:

  • używaj nicku/pseudonimu zamiast imienia i nazwiska,
  • nie podawaj nikomu swoich loginów i haseł, bo ktoś inny podając się za Ciebie może np. wysyłać Twoim znajomym przykre wiadomości,
  • używaj trudnych do odgadnięcia haseł np. składających się ze liter i cyfr,
  • pamiętaj, aby wylogować się z poczty e-mail lub portalu społecznościowego, kiedy skończysz z nich korzystać.       
  • bądź ostrożny przy wysyłaniu i zamieszczaniu w sieci swoich zdjęć, bo nigdy nie wiesz, co dalej się z nimi stanie, 

Masz prawo:

  • przerwać rozmowę, kiedy ktoś Cię wypytuje o Twoje dane np. adres, nazwisko, imię lub namawia do wysłania zdjęcia. 
  • Możesz również powiedzieć rodzicom lub innym zaufanym dorosłym, kiedy ktoś poznany w sieci namawia Cię na spotkanie w świecie realnym.
                  

To już koniec mojego listu i myślę, że mnie wysłuchasz. Jeszcze jedno: jeśli będziesz mogła, to przypomnij o tym również innym.

Agata

 

 

 

Od: Tomasz Drost

Do: ***

Temat: Mój pomysł na bezpieczny Internet

 

Drogi Internauto!

Piszę do Ciebie ten list, ponieważ chciałbym, aby nasz Internet stał się bezpieczniejszy. Potrzebujemy więcej skutecznych zabezpieczeń w sieci przed czyhającymi zagrożeniami. Jak wiadomo na stronach internetowych jest wielu niebezpiecznych ludzi. Niektórzy mogą nam zrobić krzywdę i wysłać na komputer wirusy, które zniszczą cały system. Trzeba takie osoby zgłaszać na policję i surowo ukarać! A ich twarze pokazywać w mediach i ujawnić ich przestępstwa, aby ostrzec innych. Dzieciom radzę wchodzić pod okiem dorosłych na gry edukacyjne, a nie te pełne agresji. Jestem tylko dzieckiem, ale wiem, że postępując w ten sposób uchronię się przed wieloma niebezpieczeństwami.

Tomasz Drost kl.4

 

 

 

 

Od: Agata Fitzke

Do: Sara *

Temat: Mój pomysł na bezpieczny Internet

 

Hejka Sara!
Jak się masz?
Ostatnio długo myślałam nad Internetem, a konkretniej na temat ,,Mój pomysł na lepszy Internet". Mam nawet dwa pomysły. Pierwszy to brak reklam. Bardzo mnie denerwuję, jak włączam jakąś stronę internetową, a tam pojawia się reklama. Daję ,,Zamknij", a tu kolejna reklama się wyświetla. I tak czasami dzieje się kilka razy. Mój drugi pomysł jest bardziej skomplikowany. Wymyśliłam, że jak jakieś dziecko będzie chciało obejrzeć filmy lub zdjęcia przeznaczone dla osób, które skończyły 18 rok życia, to będzie musiał w ciągu 30 sekund odpowiedzieć na pytanie, na które tylko dorośli znają odpowiedź. Jeżeli źle odpowie lub w ogóle nie udzieli odpowiedzi, to na tym urządzeniu, na którym chciał zobaczyć te zdjęcie (lub film) przez 24 godziny nie będzie mógł wejść na konkretną stronę. Za każdym razem będzie inne pytanie.
A Ty masz jakiś pomysł? Jeżeli tak, to mi odpisz i przedstaw swój pomysł.
Pozdrawiam, Agata   

szukaj na stronie

Szkoła Podstawowa w Rudnie