WYDALIŚMY SŁOWNIK WYRAZÓW GWAROWYCHJ

2016 słownik wyrazów gwarowych„Słownik wyrazów gwarowych najczęściej używanych w Rudnie” powstał z inspiracji Dyrektor Ewy Dohrmann, która postanowiła docenić wysiłki uczestników Koła Regionalnego. Uczniowie kl. V i VI zadali sobie wiele trudu, aby zebrać materiał i usystematyzować słownictwo reprezentatywne dla ich miejscowości. Zarejestrowane w terenie wyrazy gwarowe zostały podzielone na 10 kategorii tematycznych:  Moja familijo – rodzina; Co u omy Any rośnie w zygrodce? – rośliny; Jako gadzina gamzi u ujka Helmuta po placu? – zwierzęta; To, co je w kożdy chałpie - przedmioty niezbędne w każdym domu; Kecki, jakle i roztomajte inksze oblecze, czyli ubrania; Jako to Ślonzok zarobio na chlyb? – zawody; Rochtory, rechtorki i szkolorze – szkoła; Graczki, bawidołki i szport, czyli to, co dzieciom najbliższe; Ślonske jodło – jedzenie; Ślonske miana, czyli imiona popularne niegdyś na Górnym Śląsku.

Pragnę serdecznie podziękować uczestnikom Koła Regionalnego, czyli: Agacie Fitzke, Kamila Hasa, Dominice Orlik, Julii Piterzik, Sarze Wrzeszcz, Marcelowi Zaczkowskiemu, Damianowi Zwiernikowi i Żanecie Zwiernik za pomoc w zbieraniu materiału oraz zaangażowanie. Jestem wdzięczna za twórczą współpracę. Słowa szczerych podziękowań kieruję również pod adresem Dyrektor Ewy Dohrmann za inspiracje oraz cenne podpowiedzi.