NIESIEMY PLON, NIESIEMY PLON!

img 1328Dnia 11. września 2016 r. mieszkańcy Rudna obchodzili dożynki sołeckie. Jak co roku uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przyłączyli się do odchodów Święta Plonów.

Uroczystość rozpoczęła się mszą dziękczynną za plony, którą odprawił ks. proboszcz Piotr Faliński. Aby tradycji stało się zadość, Eucharystię zainicjowało wejście korowodu dożynkowego, na czele którego kroczyli strażacy, służba liturgiczna, gospodynie niosące koronę żniwną oraz sołtys Iwona Nowara, radni Rudna i dzieci w tradycyjnych strojach ludowych z darami żniwnymi.

Ciąg dalszy świętowania odbył się po południu. Korowód uformował się przed szkołą, skąd ruszył na boisko sportowe. Uczestników prowadziła orkiestra dęta „Sami Swoi”. Następnie dumnie szły dziewczynki i gospodynie w strojach ludowych, niosące koronę żniwną. Najliczniejszą i najbarwniejszą grupę tworzyli uczniowie ZSP w Rudnie. Każda z klas obrała inny motyw przewodni i przygotowała stroje specjalnie na tę okazję. Tegoroczne hasło dożynkowe nawiązywało do tradycyjnych wartości: „Dzieci tradycję szanują i za plony dziękują”. Zaakcentowano ponadto wartości prozdrowotne, eksponując zdrowe jedzenie w haśle: „Plony z pola zbieramy i zdrowo się odżywiamy!”.

Jak co roku organizatorzy zadbali o podniebienia osób przybyłych na dożynki: dobrze zaopatrzyli bufet, m.in. w swojskie ciasta, nie zabrakło też grillowanych kiełbasek. Atrakcją były również zjeżdżalnie dla dzieci oraz przyjazd animatorów z odległej Tralalandii.