Międzywojewódzki Konkurs Przyrodniczy

„Piękno Nadleśnictwa Rudziniec: zasoby wodne”

img 1588

I edycja konkursu przyrodniczego dla uczniów kl. IV-VI szkół podstawowych woj. śląskiego i opolskiego już za nami. Został on zorganizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudnie we współpracy z Nadleśnictwem Rudziniec. Miło nam, że cieszył się dużym zainteresowaniem. Niektórzy uczestnicy pokonali wiele kilometrów, aby dotrzeć do siedziby Nadleśnictwa. Przyjechali bowiem m.in. ze Szczyrku, Bytomia oraz Strzelec Opolskich. Nie zabrakło też przedstawicieli Gminy Rudziniec.

ZSP w Rudnie reprezentowała trzyosobowa drużyna w składzie: Emilia Miesiączek, Ewelina Piecyk oraz Agata Szubert. Poziom konkursu był bardzo wysoki, o co zadbały Pani Małgorzata Prochota – nauczycielka przyrody oraz matematyki z ZSP w Rudnie oraz Pani Agnieszka Polowczyk – reprezentująca Nadleśnictwo.

I etap konkursu zakończył się 21 października br., kiedy to komisja w składzie: p. Danuta Czok, p. Agnieszka Polowczyk oraz p. Adam Głowacki dokonała oceny prac plastycznych przedstawiających zasoby wodne Nadleśnictwa. W ten sposób wyłoniono 27 szczęśliwców, którzy 27 października przyjechali do siedziby Nadleśnictwa przy ul. Leśnej 7 w Rudzińcu i wzięli udział w kolejnych etapach przedsięwzięcia.

Pan Jan Spałek - Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec przywitał serdecznie młodych ludzi oraz ich opiekunów, życząc im powodzenia. Wyjaśnił również, dlaczego w tym roku wyeksponowano zasoby wodne. Następnie uczestnicy rozwiązywali test sprawdzający poziom opanowania wiedzy i umiejętności przyrodniczych. Do III etapu mogło przejść tylko 10 osób, zdobywców największej liczby punktów w poprzednich etapach. Okazało się, że potrzebna jest dogrywka, bowiem poziom współzawodnictwa był bardzo wyrównany. Po przerwie, podczas której dla uczestników przygotowano niespodziankę: wzięli udział w warsztatach plastycznych, został przeprowadzony ostatni etap konkursowych zmagań. Zawodnicy m.in. odgadywali nazwy roślin i zwierząt pokazywanych im na zdjęciach.

Podczas gdy komisja w składzie: p. Agnieszka Polowczyk, p. Adam Głowacki oraz p. Hubert Wiśniewski udała się na naradę, uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie zostali zaproszeni do obejrzenia występu artystycznego przygotowanego przez uczniów ZSP w Rudnie pod opieką p. Małgorzaty Prochoty oraz p. B. Kaczmarczyk. Artyści zaprezentowali niebezpieczeństwa czyhające na Matkę Ziemię, starali się ponadto pokazać, dlaczego zanieczyszczanie wód jest tak niebezpiecznie zarówno dla ludzi jak i zwierząt.

Wreszcie przyszedł czas na ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród ufundowanych przez Nadleśnictwo Rudziniec oraz firmę FLUOR z Gliwic. Możemy zdradzić, że były to cenne aparaty fotograficzne, tzw. lustrzanki oraz drukarka. Dodatkowo każdy uczestnik otrzymał nagrodę oraz dyplom za udział.

Oto szczęśliwcy:

I Marcelina Przybyła -  Szkoła Podstawowa im. Gen. J. Bema w Bojszowie

II Krzysztof Łechtański - Szkoła Podstawowa im. J. Rogera w Sośnicowicach

III Jagoda Anders - Szkoła Podstawowa nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu

Wyróżnienie Małgorzata Kloc - Szkoła Podstawowa w Kozłowie

Wyróżnienie Emilia Machula - Szkoła Podstawowa w Kleszczowie

Nagrody zwycięzcom wręczyli p. Ewa Dohrmann – Dyrektor ZSP w Rudnie oraz p. Jan Spałek – Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udziałJ

                                                                                                         Bożena Kaczmarczyk

 

szukaj na stronie

Szkoła Podstawowa w Rudnie