NIEZAPOMNIANE SPOTKANIE Z NIEZWYKŁYMI GOŚĆMI

p1040586

Ma cztery łapy, ostre żeby, długą sierść, znakomity węch i wabi się Kora. O kim mowa? Oczywiście o psie, a dokładniej o owczarku niemieckim, który 24 listopada 2016 r. wraz z opiekunem aspirantem Łukaszem Brzezińskim z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach przybył do ZSP w Rudnie.

Kora ma już 7 lat i niewątpliwie zasługuje na miano doświadczonego pracownika policji. Patroluje ulice, bierze udział w interwencjach i zabezpieczaniu imprez masowych, zatrzymuje przestępców, poszukuje osób zaginionych. Jej zadaniem jest ponadto tropienie śladów narkotyków i materiałów wybuchowych. Umiejętność tę opanowała znakomicie, co udowodniła podczas spotkania z dziećmi. Najpierw jednak jej opiekun opowiedział uczniom z Rudna, jak należy zachować się w kontakcie z obcym psem oraz co robić, kiedy pies zachowuje się agresywnie i atakuje. Dzieci poznały postawę obronną „drzewo” i „żółwik”. Dzięki pogadance z policjantem wiedzą, czego pies nie lubi a co sprawia mu przyjemność. Największą atrakcją była oczywiście możliwość pogłaskania Kory.

Dzieci chętnie słuchały pana policjanta, brały udział w rozmowie, wykazały się też znajomością psich zwyczajów. Jak zwykle pytań z ich strony było wiele, okazało się bowiem, że praca policjanta oraz opiekuna psa policyjnego wzbudzają spore zainteresowanie. Nasz gość wyczerpująco i z wręcz anielską cierpliwością odpowiadał na każde z nich.

Wraz z Korą i panem Łukaszem Brzezińskim do ZSP w Rudnie przybyli również aspirant sztabowy Grzegorz Kacan oraz starszy aspirant Łukasz Kaczyński. Policjanci regularnie odwiedzają naszą szkołę, aby przestrzegać dzieci przed czyhającymi na nie niebezpieczeństwami. Po raz kolejny przypomnieli więc najistotniejsze wiadomości na temat poruszania się po drogach oraz zapoznali uczniów z podstawowymi zasadami obowiązującymi w ruchu drogowym. Sprawdzili też stan rowerów, na których dzieci codziennie przyjeżdżają do szkoły.

Dla uczniów ZSP w Rudnie kolejne spotkanie z policjantami i możliwość poznania Kory były z pewnością niezapomnianym przeżyciem. Znakomicie bawili się a także – co najważniejsze – spędzili ten czas pożytecznie, przypominając sobie elementarne zasady bezpieczeństwa.