W 1985 roku zostaje założona nowa kronika przez panią Marię Miętkiewicz. Tu rozpoczyna się współczesna historia szkoły. Historia jaką pamięta większość dorosłych mieszkańców Rudna. Na pewno wiele się zmieniło od 1960 roku.

Rok szkolny 1985/1986

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się 2 września. Po wysłuchaniu przemówienia radiowego ministra Oświaty i Wychowania - Bolesława Farona, przemówiła pani dyrektor mgr Bogusława Zaborowska. Serdecznie powitała pierwszoklasistów. Następnie odbyło się ślubowanie i pasowanie na ucznia pierwszej klasy. Szkoła liczyła 89 uczniów i sześciu nauczycieli. 22 IX zorganizowano w Rudnie dożynki gminne. Po korowodzie odbyły się występy poszczególnych wsi. Także nasza szkoła wystąpiła z bardzo ciekawym programem. Później odbyły się zawody sportowe. Na zakończenie rozegrano mecz piłki nożnej, a po nim odbyła się zabawa taneczna. 4 grudnia z okazji Barbórki szkoła przygotowała ciekawy występ artystyczny w sali pana Manowskiego.

Wzruszeni górnicy obdarowali dzieci słodyczami. Od września działa pod opieką pani Janiny Dyka Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Zajmowało się ono zbiórką odzieży, obuwia, zabawek, książek i słodyczy dla Domu Dziecka w Gliwicach. 6 grudnia delegacje klas wraz z opiekunką towarzystwa udały się do tego domu dziecka w celu przekazania darów. Było ich tak dużo, że z trudem zmieściły się w samochodzie. Postanowiono powtórzyć akcję w Dniu Dziecka. Na terenie szkoły działają następujące organizacje: Samorząd szkolny, Szkolna Kasa Oszczędności, Z.H.P.-Zuchy, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Szkolne Koło PCK, Liga Ochrony Przyrody. 18 I 1986 roku zorganizowano zabawę choinką. Dzieci zostały obdarowane paczkami ze słodyczami, z czego były bardzo zadowolone. Młodzież wystawiła przedstawienie. Odbyły się konkursy i zabawy z nagrodami. Już 31 Kwietnia odbyła się uroczysta akademia z okazji święta robotniczego. Złożyła się na nią: przemówienie pani dyrektor szkoły i część artystyczna o tematyce robotniczej. Dzień później dzieci klas IV i V z całym Gronem Pedagogicznym brały udział w pochodzie pierwszomajowym w Rudzińcu. Wreszcie nadszedł tak bardzo oczekiwany dzień-dzień zakończenia roku szkolnego. Po przemówieniu pani dyrektor odbył się występ artystyczny i wręczenie nagród. Na końcu rozdano świadectwa. Tylko dwie osoby nie dostały promocji do następnej klasy. Z końcem roku odchodzi dyrektor szkoły pani Bogusława Zaborowska z powodu wyjścia za mąż. Szkoła wymaga remontu, a w szczególności naprawienia pieców, bo w zimie jest okropnie zimno.

Rok szkolny 1986/1987

Podczas wakacji nie wykonano żadnego remontu w szkole. A budynek nadal wymaga malowania i przede wszystkim sprawnego ogrzewania. Brak pomocy naukowych. Rok szkolny rozpoczął się 1 IX 1986 roku. Wysłuchano przemówienia Ministra Oświaty i Wychowania. Potem przedstawiona została nowa pani dyrektor mgr Janina Witek. Po tym przemówiła nowa pani dyrektor. Później odbyło się pasowanie na ucznia pierwszych klas. 26 września zabrała się Rada Sołecka i Komitet Rodzicielski w celu omówienia sprawy założenia centralnego ogrzewania. Część pieniędzy na ten cel przekaże Rada Sołecka, a drugą część Wydział Oświaty i Wychowania w Rudzińcu. Samorząd w czasie dnia Komisji Edukacji Narodowej przygotował niespodziankę nauczycielom. Kwiaty, wiersze i piosenki. Po przedstawieniu rozmawiano na temat prac instalacyjnych CO. W dniu 12 X na zaproszenie skierowane do Górnośląskiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza w Gliwicach przybył szer. Marek Szczęsny. Przygotowano przedstawienie o tematyce wojskowej. Szeregowy później odpowiedział na wiele pytań. Trwa instalacja CO w szkole. 40 żołnierzy z gliwickiej jednostki WOP-u pomogło w tych pracach. Nie zakłócają one normalnych zajęć. Rozruch odbył się 15 grudnia. Ogrzewanie działa bez problemów. 24 I 1987 zorganizowano zabawę choinkową. Program zawierał tańce i zabawy oraz loterię fantową. Z końcem stycznia zakończyło się także pierwsze półrocze nauki. W II półroczu wyjechała na stałe za granicę pani dyrektor, zastąpiła ją tymczasowo Maria Miętkiewicz. Zakończył się rok szkolny. Rozdano świadectwa i nagrody. I adieu szkoło. Tylko jeden uczeń nie otrzymał promocji do następnej klasy. Bardzo serdecznie pożegnano klasę V, która od nowego roku szkolnego rozpocznie naukę w Zbiorczej Szkole Gminnej w Rudzińcu. Zasadniczą sprawą jest obsadzenie stanowiska dyrektora. Należy także wykonać dalszy remont i dokończyć rozpoczęte. Powinno to odbyć się podczas wakacji, aby nie zakłócać nauki w szkole.

Rok szkolny 1987/1988

Rok szkolny rozpoczyna się w nie najlepszych warunkach. Trwa remont szkoły. Nauka odbywa się w salach zastępczych, do tego oddalonych od siebie. Stanowisko dyrektora obejmuje dotychczasowa pani dyrektor Państwowego Przedszkola w Rudnie Genowefa Dąbrowska. Liczba uczniów w sumie to 82. 23 października 1987 nie był dniem radosnym. Zmarł palacz i woźny śp. Franciszek Hatko. Cała szkoła uczestniczyła w uroczystościach pogrzebowych. W listopadzie zakończono remont szkoły. Wreszcie można było uczyć się w normalnych warunkach. W drugim półroczu odeszły dwie nauczycielka. Jedna z powodu wyjazdu za granicę, a druga na urlop wychowawczy. Za to rozpoczęła pracę młoda nauczycielka Barbara Preś. Rok szkolny oceniono pozytywnie. Trzech uczniów niepromowanych. Zorganizowano szereg imprez, w tym wycieczkę statkiem po Kanale Gliwickim. Poprawiła się współpraca z Komitetem Rodzicielskim.

Rok szkolny 1988/1989

W sumie chodzi do szkoły 71 uczniów. W ten rok szkolny zaplanowano działanie następujących organizacji: Samorząd Szkolny, S.K.O, Kółko recytatorskie, P.C.K.. I również takie uroczystości:

  • Dzień Wojska Polskiego
  • Dzień Komisji Edukacji Narodowej
  • 71 rocznica Rewolucji Październikowej i 70 rocznica odzyskania niepodległości
  • Powitanie Nowego Roku
  • rocznica wyzwolenia Warszawy i Śląska
  • Dzień Kobiet
  • Kwiecień-miesiąc pamięci narodowej
  • 1 Maja
  • Dzień Zwycięstwa
  • Dzień Matki
  • Dzień Dziecka
  • Zakończenie roku szkolnego
Stan materialny szkoły znacznie się poprawił. Zakupiono dwie nowe klasopracownie oraz meble do gabinetu dyrektora. Powiększyła się również ilość pomocy naukowych i książek w bibliotece. Zakończenie roku szkolnego. Ilość niepromowanych znowu wyniosła 3 osoby. Postanowienia na nowy rok szkolny dotyczył szczególnie dyscypliny i wychowania w szkole. Ustalono, że należy zwiększyć dyscyplinę, podnieść wyniki nauczania z ortografii i gramatyki, wzmóc pomoc pozalekcyjną uczniom słabym, skierować uczniów sprawiających kłopoty do Poradni Wych.-Zawod.

 

Rok szkolny 1989/1990

Nauka odbywa się w czystych salach, za to znowu otoczenie szkoły należy uporządkować. Praca w tym roku szkolnym (jak to opisywane jest w kronice) przebiegała bez żadnych zakłóceń. Nie było absencji nauczycieli. Poprawiła się dyscyplina uczniów. Coraz bardziej można zobaczyć troskę o pomieszczenia szkolne. Jedynie można mieć zastrzeżenia do pracy Komitetu Rodzicielskiego. Na wyróżnienie zasługuje pani Weronika Pater, która opiekuje się dzieckiem zaniedbanym przez swoich rodziców. Na 68 uczniów, tylko jeden nie otrzymał promocji do klasy wyższej. W przyszłym roku szkolnym należy zwiększyć współpracę z Komitetem Szkolnym.

Rok szkolny 1990/1991

Rok szkolny rozpoczyna 62 uczniów. Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało instrukcję, aby we wszystkich szkołach podstawowych i średnich wprowadzić naukę religii. W szkole w Rudnie będzie ją prowadził ks. Ryszard Hüller-proboszcz. Wprowadzono także naukę języka niemieckiego w miejsce rosyjskiego. Praca w roku szkolnym 1990/1991 przebiegała. Współpraca w gronie pedagogicznym i z księdzem proboszczem pozwoliły na uzyskanie pożądanych efektów. Promocja do następnych klas wyniosła 100%. Zorganizowano wiele imprez jak na przykład: dyskoteki, loterie fantowe, Dzień Matki. Komitet akurat tym razem się postarał. Rozszerzono szkołę o klasę szóstą. Szkoła otrzymała z powrotem pomieszczenia, które w poprzednich latach były przeznaczone na sklep. Odzyskany lokal nadawał się tylko do remontu. Władze oświatowe nie gwarantowały finansów. Za to Rada Sołecka przyszła z pomocą. Zakupiono materiały. Prace nieodpłatnie wykonali rodzice. Dzięki wysiłkom otrzymano następujące pomieszczenia: salę gimnastyczną, salę lekcyjną i pomieszczenie gospodarcze na księgozbiór szkoły i środki audiowizualne. Od nowego roku rozpocznie się szkoła sześcioklasowa.

Rok szkolny 1991/1992

Rozpoczynający rok szkolny jest trudnym rokiem dla polskiej oświaty, również dla szkoły. Oszczędnościowy plan oświatowy przewiduje zmniejszenie w każdej klasie liczbę godzin lekcyjnych o 4 tygodniowo. W radzie pedagogicznej zaszły zmiany. Odeszła na emeryturę p. Janina Dyka. Pracę natomiast podjęły dwie młode nauczycielki: Adrianna Bles-wychowanie fizyczne i Ewa Dohrmann-nauczanie początkowe. Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się w nowopowstałej sali gimnastycznej, którą zaopatrzono już w potrzebny sprzęt. 28 lutego 1992 roku odbył się pierwszy strajk po wojnie w szkole ogłoszony przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Nie odbyły się lekcje. Nauczycieli byli w szkole i na przykład poprawiali zeszyty. Był to strajk przeciwko dalszym odcinaniu środków finansowych na cele oświaty. 29 III 1992 zwołano zebranie Komitetu Rodzicielskiego, Rady Sołeckiej, wójta gminy Rudziniec oraz prywatnych firm i zakładów z Rudna. Cel tego zebrania to przedstawienie stanu finansowego szkoły i jej potrzeb. Rada Sołecka przeznaczyła 2 mln zł na zakup farb do malowania ścian, wójt gminy 1,6 mln zł na środki czystości, p. Karol Nowak zakupił apteczkę pierwszej pomocy dla szkoły. Odbyło się także spotkanie z rodzicami. Rodzice zrozumieli sytuację i zadeklarowali pomoc w postaci 10-50 tys. miesięcznie na remont i malowanie budynku. Dalsza część roku szkolnego nie została opisana.

Rok szkolny 1992/1993

Niestety na temat tego roku szkolnego nie ma żadnych wzmianek w kronice szkolnej. :-(

Rok szkolny 1993/1994

Do szkoły chodzi 72 uczniów. 6 października zorganizowano wycieczkę do Bielska-Białej. Na program wycieczki złożyło się: zwiedzanie parku w Pszczynie, odwiedzenie Wytwórni Filmów Rysunkowych w Bielsku, podziwianie góry „Żar” w Beskidach. 5 listopada miało miejsce uroczyste pasowanie na ucznia. Czesano fantazyjne fryzury, „obcinano języki” skarżypytom i każdemu pierwszakowi nadano imię szkolne. W dzień św. Andrzej-andrzejki 30 XI odbyło się tradycyjne lanie wosku, wróżba z butami. Jak zawsze przed Świętami Bożego Narodzenia łamano się opłatkiem, śpiewano kolędy, panował świąteczny nastrój, czyli szkolna wigilijka. Nowy rok 1994 powitany został przez kolędników, którzy w każdej klasie składali wizytę. Życzono sobie szczęścia i pomyślności. Później odbył Bal Przebierańców. I i II klasa pojechały do Cieszyna. Zwiedziły tam: Górę Zamkową, Studnię Trzech Braci, Wieżę Piastowską. I w końcu tak bardzo oczekiwane zakończenie roku szkolnego. Wszyscy uczniowie zostali promowani do następnej klasy. Z żalem pożegnano szóstą klasę, która od nowego roku szkolnego będzie uczęszczała do szkoły podstawowej w Rudzińcu. Pożegnano również dwie panie nauczycielki: Marię Miętkiewicz i Urszulę Zwarycz. Odeszły na zasłużoną emeryturę.

Rok szkolny 1994/1995


Nowy rok szkolny rozpoczął się uroczystą mszą świętą. Pani dyrektor następnie powitała grono pedagogiczne oraz uczniów, w szczególności pierwszaki. Dzieci rozpoczynające naukę w szkole otrzymały także rogi obfitości (tzw. tyty). Grono pedagogiczne rozszerzyło się dwie nauczycielki: Helenę Jaworską (geografia) i Małgorzatę Prochotę (biologia). 15 września zorganizowano wycieczkę dla całej szkoły w Góry Opawskie. Tradycyjnie juz odbyły się otrzęsiny-pasowanie na ucznia. Pierwszaki zostały przyjęte do grona prawdziwych uczniów. Dzieci przeszły próby: ognia, wody, trafiania do celu. 
27 października Randka w Ciemno. Była to wspaniała zabawa, a gospodarzem tej imprezy była „Karczma u Karola”, a nagrodą lody. Po Mikołaju najlepsi uczniowie szkoły zmagali się z pytaniami w teleturnieju „Jeden z dziewięciu”. 14 lutego odbyły się Walentynki, czyli dzień zakochanych. 5 IV 1995 roku młodzież pojechała na wycieczkę do Częstochowy. Szkoła uczestniczyła także w Konkursie Wiedzy o Gminie Rudziniec. I to już koniec roku szkolnego. Witajcie wakacje.

Rok szkolny 1995/1996

Znowu grono pedagogiczne zostaje wsparte nauczycielką panią Ewą Borkowską. W szkole jest 87 uczniów. Otrzęsiny pierwszaków jest opisywana w kronice jako „impreza na 102”. Program obejmował tor niewidzialnych przeszkód i karate, i kwaśną cytrynę. „Pożegnaliśmy pierwszaków-niemowlaków, a witamy pierwszaki-odważniaki”. Wszystkie klasy pojechały do Operetki Śląskiej. Klasy I-III na „Serduszko z lodu”, a IV-VI „Echo dżungli”. Znowu jedna sala została odnowiona. Klasy III i V serdecznie dziękują rodzicom. Dzięki nim mogą uczyć się właśnie w wyremontowanej sali. Jako podziękowanie dzieci odegrały przedstawienie „Jaś i Małgosia”. Szkoła zorganizowała wycieczkę do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, aby zobaczyć Panoramę Racławicką. Walentynki w tym roku szkolnym były bardzo udane. Poczta walentynkowa pracowała nieprzerwanie, a skrzynka nie umiała wytrzymać naporu walentynek.

 

Rok szkolny 1996/1997

Na rozpoczęciu nowego roku szkolnego pani dyrektor jak zawsze przywitała pierwszaków rogami obfitości. Szkoła uczestniczyła w Dożynkach w Rudnie. Uczniowie przebrani w ludowe stroje udali się w korowodzie na boisko. Jak co roku odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. W nowym roku 1997 zorganizowano kulig szkolny. Dzieci przyjechały zmarznięte, ale bardzo im się podobało. Odbyła się również dwudniowa wycieczka do Kłodzka. Zwiedzono tam między innymi Jaskinię Niedźwiedzia gdzie było 6 stopni Celsjusza. W maju III klasa wyjechała na zieloną szkołę w góry do Żegiestowa. I znowu wakacje.

Rok szkolny 1997/1998

Ten rok szkolny nie jest opisany bardzo obszernie w kronice, zresztą poprzednie lata też nie. To widać. Jak co roku pasowanie na ucznia. Później Mikołajki. W styczniu klasa III wyjechała na zieloną szkołę do Żegiestowa. Szkoła wystawiła jasełka. A w lutym Walentynki.

Rok szkolny 1998/1999

W tym roku szkolnym też wiele suchego tekstu nie można znaleźć w kronice, ale za to dużo zdjęć.
 Odbyła się wycieczka do Skansenu Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Później dzieci pojechały do Państwowej Straży Pożarnej w Łabędach. Tam mogły zobaczyć pracę strażaków. Było to na pewno wielką atrakcją, bo który chłopiec nie chciał być strażakiem. Nagrody pocieszanki w konkursie dla pierwszaków na namalowanie pierwszego dnia w szkole otrzymały dwie uczennice: Joanna Olszówka i Jesica Nowak. Klasa II udała się na wycieczkę do Cieszyna. Tradycją już w szkole stało się pisanie karteczek z życzeniami do św. Mikołaja. W tym roku szkolnym zostały zorganizowane jeszcze dwie wycieczki: do Opola i do Austrii.

Rok szkolny 1999/2000

Jak zawsze pierwszaki przebyły swój chrzest bojowy, czyli otrzęsiny. W tym roku 
szkolnym miała miejsce 40 rocznica święceń kapłańskich Ks. Mariana Przydacza. Szkoła uczestniczyła w tych uroczystościach. Odbyła się także Wycieczka do Pokrzywnej. W grudniu zorganizowano Kiermasz Świąteczny. Uczniowie robili prace na tą okazję, a najlepsze wybrane przez nauczycieli zostały wydrukowane w profesjonalnej drukarni, a potem sprzedane. Dochód z kiermaszu był przeznaczony na potrzeby szkoły.

Rok szkolny 2000/2001

Zorganizowano wiosenne dyktando klas I-III. Jak co roku zorganizowano Mikołaja z prawdziwymi prezentami, wprawdzie skromnymi, ale zawsze prezentami. Spotkanie z Mikołajem odbyło się w kościele parafialnym 6 grudnia. Odbył się „Dzień Śląski” 2 grudnia. Zaprezentowano przedmioty codziennego użytku
pochodzące z poprzedniego stulecia, fotografię i kronikę szkoły. Młodzież wykonała piosenki, przyśpiewki i tańce śląskie. W trakcie imprezy można było kupić ozdoby świąteczne. Bardzo chętnie kupowano ciasta przygotowane przez mamy uczniów. Klasy I-III były w Krakowie. Zwiedziły tam Rynek , Wawel i mogły dotknąć Dzwon Zygmunta. Uczennica szkoły otrzymała wyróżnienie w III Ogólnopolskim Konkursie o tytuł Mistrza Polskiej Ortografii. Dyktando było zorganizowane przez redakcje „Małego Gościa Niedzielnego” i Polskiego Radia Katowice.

Rok szkolny 2001/2002

III klasy pojechały na zielona szkołę tym razem do Międzyzdrojów. Mieli tam ogromną ilość atrakcji: molo, plaża, płynięcie promem, Woliński Park Narodowy, muzeum, dyskoteki i wiele, wiele innych. Uczestniczka konkursu przyrodniczego w Kleszczowie 28 lutego uczennica naszej szkoły Dominika Zgorzałek okazała się jedną z najlepszych w eliminacjach gminnych i zakwalifikowała się do konkursu międzygminnego. Cała szkoła dzięki p. Andrzejowi Kwiatkowskiemu gra w szachy. Paru uczniów szkoły w Rudnie otrzymało nagrody i wyróżnienie w konkursie plastycznym „Młodzież zapobiega pożarom”. Uczniowie pozyskali także osiągnięcia w aktorstwie: I miejsce w II Międzyszkolnym Przeglądzie Inscenizacji Bożonarodzeniowych i I miejsce w III Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Szopkowych. Dzieci młodsze szkoły udały się na wycieczkę do Rura-Parku w Chorzowie. Z wielkim żalem pożegnano klasę VI, która sobie wiele zasłużyła dla szkoły. Zorganizowano Dożynki gminne w Rudzińcu, na których nie mogło zabraknąć naszego zespołu. Zespół ten działa od 1999 roku i ma bardzo wiele sukcesów na swoim koncie. Z wielkim żalem wszyscy uczniowie i nauczyciele pożegnali śp. ks. Mariana Przydacza.

Rok szkolny 2002/2003


W tym roku szkoła pożegnała panią Irenę Frejno, która pojechała do Szwecji. Pierwszaki jak zawsze wyszły ze szkoły z rogami obfitości. Była tak ciężkie, że aż im się nogi uginały. Uczniowie zajęli II miejsce w Międzyszkolnym Przeglądzie Inscenizacji Bożonarodzeniowych. Odbył się III Kiermasz Świąteczny. Ogłoszono konkurs na najpiękniejszy wieniec adwentowy. Klasa I napisała list do Adama Małysza, w podziękowaniu otrzymaliśmy kartki z wizerunkiem skoczka i podpisem. Wreszcie nasza szkoła zaopatrzyła się w pracownie komputerową. 
Ogromna radość. Narazie to tylko kilka stanowisk, ale wszyscy mają nadzieję, że będzie ich więcej. Absolwenci szkoły nadal odnoszą sukcesy i łosprawiać potrafiom, bo to właśnie Konkurs Gwary Śląskiej. Szkoła uczestniczyła w V sesji popularnonaukowej szkół podstawowych. W karnawale zorganizowano zabawę z prawdziwego zdarzenia, czyli bal przebierańców. Był kowboj, kot w butach, pirat i wiele innych.

Rok szkolny 2003/2004


Wigilia szewca Marcina przedstawiona przez uczniów szkoły w Rudnie zdobyła I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Szopkowych w Pyskowicach. A inscenizacja wielkanocna I miejsce w Przeglądzie Wielkanocnym w Gliwicach. Pod koniec września odbył się zjazd absolwentów, którzy ukończyli szkołę 50 lat temu. III klasa pojechała na zieloną szkołę do Międzyzdrojów. Szkoła brała udział w Turnieju Tańca w Knurowie. Uczniowie pojechali także do Krakowa. Szkoła zaczęła redagować własną gazetkę szkolną pt. Bajtel. Zorganizowano również festyn szkolny na boisku w Rudnie z wieloma atrakcjami, które długo pozostaną w pamięci zarówno dzieci jak i starszych.

szukaj na stronie

Szkoła Podstawowa w Rudnie