Początki naszej szkoły sięgają września 1945 roku, kiedy to w zniszczonym budynku pozbawionym okien i drzwi zaczęto organizować pierwsze zajęcia.
Sam budynek liczy sobie około 100 lat i w związku z tym wymaga ciągłej renowacji, ale jednocześnie w jego starych murach panuje niepowtarzalny klimat. W roku 2005 wygraliśmy batalię z Urzędem Gminy o istnienie szkoły, unikając jej zamknięcia. Nieoceniony okazał się wkład i zabiegi rodziców, którzy wszczęli wszelkie możliwe działania dla ratowania naszej placówki i póki co – istniejemy.

Nasza szkoła liczy obecnie 65 dzieci. Ta niewielka ilość uczniów i familijna atmosfera panująca w szkole, w której dzieci, rodzice i nauczyciele mogą nawiązać bliski, bezpośredni kontakt stanowią naszą mocną stronę.

Szkoła posiada w pełni wykwalifikowaną kadrę, która odpowiada za wysokie wyniki nauczania. W 2005 roku otrzymaliśmy z ramienia EFS pracownię komputerową, która w znaczący sposób wzbogaciła naszą bazę dydaktyczną.
Możemy pochwalić się sporymi osiągnięciami zarówno na polu naukowym, jak i sportowym czy artystycznym. Tradycją w naszej szkole stał się udział w różnego rodzaju przeglądach, konkursach czy zawodach, z których rzadko kiedy wracamy na tarczy. Wystarczy wymienić kilka osiągnięć naszych uczniów z ostatnich lat, wystarczy zajrzeć na zakładkę Osiągnięcia na naszej stronie internetowej:

-> www.sprudno.edu.pl ...

Nasza szkoła pełni także dodatkowe funkcje o charakterze środowiskowym, można nawet zaryzykować stwierdzenie, że stanowi ośrodek inicjatyw społecznych i artystycznych. To właśnie szkoła organizuje co roku festyn świąteczny, jasełka, zabawę karnawałową, to nasze dzieci przygotowują programy artystyczne z okazji ważnych wydarzeń w naszej miejscowości.

Nasze zaangażowanie i praca spotykają się z aktywną odpowiedzią ze strony rodziców, na których zawsze możemy liczyć. To właśnie z udziałem rodziców przeprowadzane są wszelkie prace remontowe w szkole. Zarówno kadra, jak i rodzice dokładają wszelkich starań, aby szkoła w tych trudnych dla siebie czasach i warunkach funkcjonowała najlepiej, jak tylko się da i służyła naszemu wspólnemu dobru, czyli dzieciom.

Szkoła Podstawowa w Rudnie jest ważnym punktem na mapie miejscowości, a także zajmuje ważne miejsce w świadomości i sercach jej mieszkańców. Mamy nadzieję, że tak pozostanie jeszcze przez, wiele, wiele lat i pokoleń.