Szanowni Rodzice !

 23 stycznia 2016 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o systemie oświaty, która wprowadziła wiele istotnych zmian. Do najważniejszych niewątpliwie należy przywrócenie obowiązku szkolnego dla dzieci 7-letnich. Przed rodzicami dzieci 6-letnich trudny wybór, bowiem dziecko może jeszcze przez rok kontynuować edukację przedszkolną lub rozpocząć naukę w klasie pierwszej. W klasie pierwszej dzieci uczą się głównie przez zabawę. Dużo rysują, śpiewają, bawią się lub wychodzą na spacer. Dzieci spędzają tyle czasu w klasie, ile nauczyciel uzna za celowe. Dzieci, które rozpoczną naukę w pierwszej klasie we wrześniu 2016 roku, będą niewątpliwie rocznikiem „uprzywilejowanym” przez system oświaty – będą miały łatwiejszy dostęp do nauki języków obcych, informatyki, wychowania fizycznego, czyli tych wszystkich przedmiotów, w których liczebność klasy ma szczególne znaczenie. Ponieważ rocznik ten będzie mniej liczny, to za parę lat dzieci te nie będą miały problemów z dostaniem się do szkoły ponadgimnazjalnej, a jeszcze później na wymarzone kierunki studiów. Istnieje też zagrożenie, bowiem w przypadku, gdy klasy będą bardzo nieliczne, mogą pojawić się próby łączenia klas( w naszej gminie poniżej 8 uczniów) Gdy będzie ich bardzo mało(7 i mniej) Sejm RP w swojej uchwale daje możliwość przewożenia ucznia klasy I do innej szkoły. Decyzję o przewożeniu zgodnie z przepisami mam podjąć do 15 czerwca. W naszej Gminie nie planuję przewozić dzieci do innych szkół jeżeli będzie ich co najmniej 5 w klasie. Obecnie trudno przewidzieć, ilu będzie pierwszoklasistów w przyszłym roku szkolnym. Proszę też pamiętać ze pozostawienie dziecka w przedszkolu to również zabranie miejsca dla dzieci 3 i 4 letnich , ale to już nasz problem , który chcielibyśmy jak najwcześniej poznać aby przygotować się do jego rozwiązania. Dlatego proszę o przemyślaną i w miarę szybką decyzję przedstawić dyrektorowi szkoły czy też przedszkola. Wy Szanowni Rodzice stoicie przed trudną decyzją. Wierzę, że jako rodzice dokonacie dobrego wyboru. Powinniście przede wszystkim wnikliwie obserwować własne dziecko– jak radzi sobie w grupie przedszkolnej, zarówno pod względem zdobywania wiedzy, jak i funkcjonowania w grupie. Zawsze można i warto skonsultować się z wychowawcą przedszkolnym czy psychologiem. Warto rozmawiać z innymi rodzicami i uczestniczyć w spotkaniach w tym temacie w szkołach i w przedszkolu. Moim zdaniem; decyzja o rozpoczęciu edukacji szkolnej w wieku 6 lat to mądre wspieranie dzieciństwa pod warunkiem, że dziecko jest do tego przygotowane, że w klasie będzie co najmniej 8 uczniów (bo nie będzie klasy łączonej, warto też dopytać się ilu uczniów z obecnej klasy pierwszej zamierza kontynuować naukę jeszcze raz w klasie pierwszej) 

Wójt Gminy Rudziniec

mgr Krzysztof Obrzut

szukaj na stronie

Szkoła Podstawowa w Rudnie