DOŻYNKI SOŁECKIE 2015

img 0194   13 września 2015 r. mieszkańcy Rudna podziękowali Bogu za tegoroczne żniwa, organizując dożynki, czyli Święto Plonów. Główna część uroczystości rozpoczęła się o godz. 10:00 mszą świętą dziękczynną w kościele parafialnym, którą odprawił ks. proboszcz Piotr Faliński. Podczas kazania zwrócił on uwagę na trud pracy rolników oraz przypomniał zebranym o potrzebie dziękowania Bogu za wszystkie łaski.

Po południu przed kościołem zebrał się korowód dożynkowy. Na jego czele dumnie kroczyła rudnowska orkiestra dęta „Sami Swoi”, gospodynie w strojach ludowych niosące koronę żniwną, pani sołtys Iwona Nowara oraz radni Rudna, tudzież goście: zastępca wójta gminy Rudziniec – Andrzej Hosz i radny Bernard Kukowka. W dalszej kolejności maszerowali uczniowie i absolwenci naszej szkoły, Grono Pedagogiczne SP w Rudnie oraz mieszkańcy Rudna i okolic. Nie zabrakło oczywiście scenek humorystycznych na przyczepach.

Barwny korowód wyruszył spod kościoła i udał się na boisko sportowe LKS „Młodość” Rudno, gdzie gospodarze dożynek przygotowali namioty, stoły i ławki, aby każdy poczuł się, jak w domu. Tu też rozpoczęła się mniej oficjalna część świętowania, czyli wspólna biesiada.

Uczniowie  naszej szkoły, chcąc podkreślić uroczysty charakter dożynek, przygotowali się starannie do udziału w korowodzie: pod opieką nauczycieli opracowali hasła dożynkowe, przebrali się w barwne stroje. Największą inicjatywą wykazali się uczniowie klas: VI, V i II, którzy pod opieką wychowawców, czyli p. Bożeny Kaczmarczyk, p. Piotra Szczepaniaka i p. Małgorzaty Pfeiffer dali pokaz talentów aktorskich. Najpierw dziewczyny z kl. VI: Kamila Hasa, Julia Pietrzik, Sara Wrzeszcz, Dominika Orlik, Agata Fitzke w towarzystwie chłopców: Mikołaja Matloka, Marcela Zaczkowskiego, Tomasza Drosta i Grzegorza Będzichowskiego w przepięknych strojach ludowych wręczyły bochen chleba przedstawicielom władzy gminy Rudziniec i zaprosiły wszystkich zebranych na boisku do obejrzenia występów. Następnie uczniowie kl. V zachęcali dzieci i dorosłych do regularnych ćwiczeń gimnastycznych, przekonując, że przecież sport to zdrowie. Na zakończenie drugoklasiści przypominali o zdrowym odżywianiu i zaproponowali uzupełnienie codziennej diety o większą ilość warzyw i owoców.

Tegoroczne dożynki z całą pewnością możemy uznać za bardzo udane. Dowodem tego są zadowoleni mieszkańcy Rudna i okolic oraz usatysfakcjonowani gospodarze dożynek, których wysiłki zostały docenione.

Zdjęcia z uroczystości znajdują się w zakładce Galeria.